2016 Schedule

Thursday
3:00 - 6:00 PM Embodying Permaculture Workshop (and permaculture gardening or cob natural building projects) with Robin & Anahata
6:00 - 8:00 PM Bana Kuma Orchestra Workshop/Rehearsal with Chris Berry Back Meadow by Goddess Temple
Dark Thirty (after 9:00) Camp Fire Flow with Chris Berry & whoever is around (w/ music & unofficial Opening Ceremony!)
Saturday
8:00 – 9:50 Liberated Heart Yoga with Anahata Combi (in Community Room)
9:00 - 10:30 Peace Council Circle (Omdome)
10:00 – 11:50 Yoga with Krista Holland (Community Room)
11:30 - 1:00 ​Kriya Yoga introduction (omdome)
12:00 – 1:50 Chris Berry & Bana Kuma workshop and rehearsal for Sunday night (by Goddess Temple) Youtube 1 Youtube 2
12:00 – 1:50 Exploration of Psychedelics / Entheogens with Martin Ball (in Casbah)
1:00 - 2:30 Shadow Yoga (Omdome)
2:00 – 3:50 Priestess Portal with Graell Corsini (in Community Room)
2:00 – 3:50 Compassionate Communications (with Scott Catamas & Emily Orum in Casbah))
3:00 - 5:00 Flow Club (Omdome)
4:00 – 5:00 Blueprint of Creation (Asha Deliverence, in Community Room)
4:00 - 6:00 Permaculture Workshop: Eco-Poetics and Song Weaving (with Gardening & Cob Building Projects) with Robin & Anahata (in Garden Area)
5:00 – 5:45 Larisa Stow Youtube 1 Youtube 2
5:30 - 7:00 Yoga w/ ​Acacia (Omdome)
6:00- 7:00 David Kai Youtube 1 Youtube 2
7:30 – 8:45 Tubby Love Tribe Youtube 1 Youtube 2
9:00 – 10:45 Chris Berry (with Al Torre and full band!) Youtube 1 Youtube 2
11:30 - Midnight Campfire Set: Mikey Pauker Youtube 1 Youtube 2
Midnight - 12:30 Campfire Set: Chris Berry & Friends
12:30 - 1:00 Campfire Set: Tubby Love Tribe
1:00 - 1:30 Campfire Set: Hanuman Project
1:30 - 2:00 Omiza River
2:00 - 2:30 Rick Auerbach
Sunday
8:00 – 9:50 Sharanam (wake up kirtan)
10:00 – 11:50 Omnique Method (Yoga with Monique Trinity Rose in the Casbah)
10:00 – 10:50 Elemental Kids Dance (with Tamara McDermott in Community Room)
11:00 – 12:55 Dancing Freedom (with Samantha Sweetwater accompanied by Mikey Pauker in the Casbah) Youtube 1 Youtube 2
1:00 – 2:00 WATER CEREMONY With Windsong!
2:00 – 2:30 After Ceremony Music with Heather Noel Youtube 1 Youtube 2
2:30 – 4:30 Awakening the illuminated Heart (with Viola Rose in the Community Room) Youtube 1 Youtube 2
2:30 – 3:50 Chris Berry & Bana Kuma workshop and rehearsal for Sunday night
2:35 – 3:30 Windsong Youtube 1 Youtube 2
4:30 - 6:00 Permaculture Workshop: Awaken Your Song Bird & Earth Activist Music (and Gardening & Cob Building Projects) with Robin & Anahata
3:45 – 4:20 Moes Family Band Youtube 1
4:45 – 5:30 Chad Wilkins Trio
5:50 – 6:50 Stephen Roush (his birthday set!) Youtube 1 Youtube 2
7:15 – 8:15 Bhagavan Das & Sharada Devi Youtube 1 Youtube 2
8:30 – 9:20 Closing Ceremonies (with Chris Berry, Al Torre & Banakuma Orchestra!)
9:30 – 10:30 Jah Levi (W/ AllStar Band including Tina Malia, Sasha Butterfly, Al Torre & more) Youtube 1 Youtube 2
10:30 – 11:00 CAMP FIRE SETS: Jah Levi (W/ AllStar Band including Tina Malia, Sasha Butterfly, Al Torre & more) Youtube 1 Youtube 2
11:00 – 11:30 CAMP FIRE SETS: TBA
11:30 – 12:00 CAMP FIRE SETS: Stephen Roush Youtube 1 Youtube 2
12:00 – 12:30 CAMP FIRE SETS: Chad Wilkins Youtube 1 Youtube 2
12:30 – 1:00 CAMP FIRE SETS: MaBliss & Spirit Tribe
1:00 – 1:30 CAMP FIRE SETS: Cosmic Tickles
1:30 – Dawn Camp Fire Jams